Extra Curricular Activities

Extra Curricular Activities - Lent Term 2019

 

Lunchtime Club & Activities 

 

 Time

 

Year Groups 

Venue 

Monday 

Sitting One (12.00pm - 12.40pm)  

12.20 - 1.00pm

 SOS Food and Nutrition

 10, 11

 Food Room

12.25pm - 12.55pm

 U14 Hockey

 9

 Sports Hall

12.25pm - 12.55pm

Girls Athletic Development Group

Fitness & Skills

 

 Sports Hall

12.25pm - 1.00pm

 U13 Football

 8

 Tennis Courts

12.25pm - 1.00pm

 U13 Netball

 8

 Tennis Courts

12.30pm - 1.20pm

 SOS MFL (Language Support)

 By individual arrangement

 Room 8/9/10

 Sitting Two (12.45pm - 1.30pm) 

 12.50pm - 1.20pm

 Photography Club

 All

 Room 8 (blue week only)

 12.55pm - 1.25pm

 U16 & 18 Footabll

 11, 12, 13

 Tennis Courts

 12.55pm - 1.25pm

 U12 Netball

 7

 Tennis Courts

 Tuesday 

 Sitting One (12.00pm - 12.40pm)

 12.20pm - 12.50pm

 String Ensemble

 All

 Music School

 12.20pm - 12.50pm

 Guitar Ensemble

 All

 Music School

 12.20pm - 1.00pm

 SOS Food & Nutrition

 7, 8, 9

 Food Room

 12.20pm - 1.00pm

 SOS Design & Technology

 All

 

 12.25pm - 12.55pm

 U15 Hockey

 10

 Sports Hall

 12.25pm - 1.00pm

 U12 Football

 7

 Tennis Courts

 12.25pm - 1.00pm

 U14 Football

 9

 Tennis Courts

 12.25pm - 1.00pm

 U15 Football

 10

 Tennis Courts

 12.30pm - 1.00pm

 SOS Economics/Business/Maths

 10, 11, 12, 13

 Room 23

 12.30pm - 1.20pm

 SOS MFL (Language Support)

 By individual Arrangement

 Room 8/9/10

 Sitting Two (12.45pm - 1.30pm) 

 12.45pm - 1.30pm

 eDofE Sessions

 10, 11, 12, 13

 Room 18

 12.45pm - 1.30pm

 Maths Club

 12, 13

 Room 5

 12.50pm - 1.20pm

 Jazz & Blues Band

 All

 Music School

 12.55pm - 1.25pm

 U16 & U18 Netball

 11, 12, 13

 Sports Hall

 Wednesday 

 8.30am - 9.00am

 Little Big Band

 All

 Music School

 10.00am - 10.20am

 Geography Booster

 By invitation

 Room 17

 Sitting One (12.00pm - 12.40pm) 

 12.20pm - 12.50pm

 Choir

 All

 Music School

 12.25pm - 12.55pm

 U12 Hockey

 7

 Sports Hall

 12.25pm - 1.00pm

 U13 Netball

 8

 Tennis Courts

 12.30pm - 1.20pm

 SOS MFL (Language Support)

 By individual arrangement

 Room 8/9/10

 Sitting Two (12.45pm - 1.30pm) 

 12.45pm - 1.25pm

 Rishworth Space Programme

 Application Only

 Room 19

 12.55pm - 1.25pm

 Badminton Squad

 

 Sports Hall

 1.00pm - 1.30pm

 EAP Reading Club

 International Students

 Room 21

 Thursday 

Sitting One (12.00pm - 12.40pm) 

12.20pm - 1.00pm

 Film Clkb

 All

 Room 22

12.25pm - 12.55pm

 U13 Hockey

 8

 Sports Hall

12.25pm - 1.00pm

 U12 Football

 7

 Tennis Courts

12.25pm - 1.00pm

 U13 Football

 8

 Tennis Courts

12.25pm - 1.00pm

 U16 & 18 Rugby

 11, 12, 13

 Tennis Courts

12.30pm - 1.20pm

 SOS MFL (Language Support)

By individual arrangement

 Room 8/9/10

Sitting Two (12.45pm - 1.30pm) 

12.45pm - 1.30pm

 Craft Club

 All

 Library

12.45pm - 1.30pm

 Maths Club

 12, 13

 Room 5

12.55pm - 1.25pm

 U14 & U15 Netball

 9, 10

 Sports Hall

12.55pm - 1.25pm

 U14 & U15 Netball

(BTEC Assistants)

 9, 10

 Tennis Courts

 Friday 

10.00am - 10.20am

 Geography Booster

 By invitation

 Room 17

Sitting One (12.00pm - 12.40pm) 

12.25pm - 12.55pm

 Inter Team Football & Hockey

 All

 Sports Hall

12.25pm - 12.55pm

 Ford Rugby Academy

 

 Sports Hall

12.30pm - 1.20pm

 SOS MFL (Language Support)

By individual arrangement

 Room 8/9/10

 Sitting Two (12.45pm - 1.30pm) 

 12.55pm - 1.25pm

 Ford Rugby Academy

 All

 Sports Hall

 

 

 AFTER SCHOOL CLUBS AND ACTIVITES    

 Monday   

 3.45pm - 4.30pm

 SOS MFL Language Support

 By individual arrangement

Room 8/9/10 

 3.45pm - 4.45pm

 Percussion Ensemble

 All

 Music School

 3.45pm - 5.00pm

 Drama Rehearsal

 7, 8, 9

 Drama Room

 

 Netball Fixture Night

 

 

 TUESDAY 

 3.45pm - 4.45pm

 Orchestra

 All

 Music School

 3.45pm - 4.30pm

 SOS MFL (Language Support)

 By individual arrangement

 Room 8/9/10

 3.45pm - 5.00pm

 Early GCSE Geography Intervention

 10

 Room 17

 3.45pm - 5.00pm

 Drama Rehearsal

 7, 8, 9

 Drama Room

 

 Netball Fixture Night

 

 

 

 Junior Football Fixture Night

 

 

 

 Badminton Squad

 

 

 Wednesday 

 3.45pm - 4.30pm

 SOS MFL (Language Support)

 By individual arrangement

 Room 8/9/10

 3.45pm - 5.00pm

 Geography Intervention

 11

 Room 17

 3.45pm - 5.00pm

 Drama Rehearsal

 7, 8, 9

 Drama Room / PAC

 Thursday 

 3.45pm - 4.30pm

 SOS MFL (Language Support)

 By individual arrangement

 Room 8/9/10

 3.45pm - 4.45pm

 SOS Food & Nutrition

 10, 11

 Food Room

 3.45pm - 4.45pm

 Chapel Choir

All 

 Music School

 3.45pm - 5.00pm

 Geography Intervention

 11

 Room 17

 3.45pm - 5.00pm

 Drama Rehearsal

 7, 8, 9

 Drama Room

 4.00pm - 5.00pm

 U12 & U13 Badminton

 7, 8

 Sports Hall

 5.00pm - 6.00pm

 U14 - 18 Badminton Club

 9, 10, 11, 12, 13

 Sports Hall

 

 Netball Fixtures

 

 

 Friday 

 3.45pm - 4.45pm

 Funk Band

 By invitation

 Music School

 3.45pm - 4.45pm

 Geography Revision Session

 13

 Room 17

 3.45pm - 5.30pm

 1st & 2nd XI Hockey

 

 Ryburn Astro

 3.50pm - 5.15pm

 1st XI Football

 10, 11, 12, 13

 Sports Hall

 

 Ford Rugby Academy

 

 

 

 * Hockey changes to girls Rugby after February Half Term

* The Art Room will be open on request

previous   next